Undersök ett föremål

Generellt sett är baksidan, under, inuti föremålet oftare intressantare att titta på än framsidan. Sök efter felaktigheter, ändringar och kompletteringar.

Så kan du undersöka olika föremål

    •  Studera alltid baksidan på möbler. På gamla möbler jämför ljusheten i träslaget på alla möbelns delar. Olika ljushet innebär att möbeln inte är i originalskick. Undersök lås och infattningar, Många gånger har låsen bytts ut. Kontrollera delar som fattas, kompletteringar och övermålningar. Inte allt för sällan upptäcker man att ett överskåp har parats ihop med ett snarligt underskåp. Var noga med att helheten skall stämma både i form och storlek. Var skeptisk till senare målning av gamla möbler, övermålning är ett bra sätt att dölja fel och brister.
    • Studera keramik, glas och porslin mycket noga. Leta efter naggar, sprickor och lagningar, inte bara i över och underkant. Slagmärken på föremålet kan orsaka sprickor även på föremålet.
    • Studera alltid baksidan på målningar. Här kan finnas tecken på lagningar.
    • Är målningen av dyrare slag, köp en ficklampa med UV-ljus och studera ytan om det finns senare målning som döljer skador.
    • Studera även signaturer, jämför med andra målningar av samma konstnär.
    • Mattor kan innehålla många otrevligheter. Många mattor som har blivit utsatta för mal har många gånger lagats oprofessionellt.
    • Inom porslinfiguriner finns det mängder nyproducerat från Asien. Det är mycket vanligt att det importeras kopior. Små differenser legaliserar försäljning. Studera märkningar noga. Meissenkopior finns det mängder av.
    • Studera metallföremål när det gäller lagningar och senare lödningar. Här förekommer även nyproduktion av gamla tiders formgjutningar. Studera speciellt ytan. Tenn, koppar och mässingsföremål från 1800-talet och tidigare har aldrig en perfekt slät och blank yta.