198 DINING SET by Stig LIindberg, 47 pieces, porcelain, "Berså", Gustavsberg Factory / STIG LINDBERG, 47 delar, porslin, "Berså", Gustavsberg

198a_8db3da90f144763_med.jpeg
  • 198a_8db3da90f144763_sm.jpeg
  • 198b_8db3da910761028_sm.jpeg
  • 198c_8db3da9109cb405_sm.jpeg
  • 198d_8db3da910a28199_sm.jpeg
  • 198e_8db3da9103ce2da_sm.jpeg
  • 198f_8db3da961658650_sm.jpeg

10 cups

10 barrels

8 plates

2 butter changes

1 sauce change

1 whipping cream

1 coffee pot

1 milk jug

4 smaller sprinklers

2 sprinklers, salt and sugar

3 egg cups

1 wall storage with lid

3 trays, widths 32, 22, 12.5 cm

10 koppar

10 fat

8 assietter

2 smörbyttor

1 såsbytta

1 gräddbytta

1 kaffekanna

1 mjölkkanna

4 mindre ströare

2 ströare, salt o socker

3 äggkoppar

1 väggförvaring med lock

3 uppläggningsfat, vidder 32, 22, 12,5cm

  • Skick:Generally good condition, tray with minor scratches, deposits on a few parts, a small spreader with a chip at the bottom, minor wear and tear / Generellt bra skick, uppläggningsfat med mindre repor, avlagringar på få delar, en mindre ströare med nagg i botten, mindre bruksslitage

Värdering5 000 - 6 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK